Na úvod

3. února 2017 v 0:18 |  Seznam článků
Vítám Vás na svém blogu, který chci zaměřit na všechno, co se týká života matky v Tibetu.

Shodou okolností se mi zaštěstilo a moje tchyně je Tibeťanka. Pokud budu mluvit o tématu těhotenství, porodu, mateřství a rané dětské výchovy, je pro mne velkou inspirací a věřím, že navždy dobrou rádkyní. Ano, máme už teď na něco jiné názory, kultury a především prostředí je jiné, ale i tak vím, že se od tradičních kultur, které v Evropě byly rozcupovány a zapomenuty, hodně učit.

Ano, ráda bych se učila od žen ve vlastní rodině a od žen ve vlastní zemi, jenže naše tradice byly násilím zapomenuty. Tradiční cit, instinkt, ženské moudro a znalosti nahradili učení pánové s papírem na rozum a bez vlastních zkušeností. Společnost začala evropským a českým ženám diktovat, co mají cítit, jak to mají cítit, kdy mají tlačit a že mají vlastní dítě položit mezi mříže a nechat je "vyplakat". Toto není přirozené a proto pro vlastní výchovu dítěte používám převážně dva zdroje: tibetsku babičku a české kamarádky, které mají většinou 4 a více dětí a staví se k výchově taktéž "tradičně" bez knih napsaných učenými pány.

Náš prvorozený se narodil v roce 2015, samozřejmě stále narážíme na nové a nové situace a vždy se ráda obrátím na tchyni pro radu, nebo pro vlastní zkušenost, "jak to děláte v Tibetu?"

Tradiční kultury, které ještě nezapomněly používat při mateřství své ryzí instinkty, stále existují a díky tomu se od nich můžeme učit!


Rok po narození vlastního syna jsem se konečně dostala k dlouho doporučované knize Koncept kontinua (např. zde, pěkný stručný článek o knize např. zde). Už během čtení jsem často říkala - proč jsem to nečetla dřív! Proč to nečetli naši rodiče! Proč tato kniha není povinná četba, nejlépe opakovaně na všech stupních vzdělávacího systému...
Měla jsem velkou radost, že většinu z v knize popisovaného děláme, samozřejmě jsem našla i něco, co děláme jinak a co bych chtěla změnit, či nechat tak, jak je.
Hodně lidí si myslí, že praktiky popisované v knize nelze aplikovat v naší současné evropské společnosti. Já, díky mému muži a jeho rodině vím, že to v 99% případů uplatňovat lze.
Na českém trhu je samozřejmě k dostání mnoho knih, které se věnují přirozenému těhotenství, porodu a "jinému" stylu výchovy, než jaký praktikovala generace našich matek. Určitě stojí za přečtení alespoň některé z nich.

Tento blog bude plný mých postřehů o těhotenství, porodu, mateřství a výchově malých dětí v Tibetu. Čerpat budu z vlastních zkušeností při návštěvě manželovy rodiny, z "hlášek" mého muže, který má na spoustu věcí v naší "vyspělé" společnosti zdravý názor, budu se ptát tchyně na další a další věci, které mě zajímají, na které přijde řeč a na které přijde v životě čas. Zatím třeba nemám vlastní zkušenost, tedy ani moc nevím, například o tzv. období vzdoru. V této chvíli si myslím, že je toto období důsledek naší společnosti a nemyslím si, že v Tibetu toto období mají.

Zároveň nemám moc ráda škatulkování a pojmenovávání. Období toto a období tamto, slovíčkaření jako "odstavení" či "příkrmy", "bezplenková metoda" atd. atd. V naší společnosti se už bohužel stalo zvykem, že všechno musí mít jméno, škatulku a zařazení. Dobrá, pro lepší orientaci českých čtenářů budu tyto věci používat, přestože občas možná udělám chybu.

Mimojiné budu psát samozřejmě svoje názory a příklady z vlastního stylu mateřství a výchovy. Někdo bude souhlasit, někdo ne. Naštěstí žijeme ve svobodné společnosti, kde si každý může dělat svoje, samozřejmě v rámci slušnosti, poctivosti a především s nejlepším svědomím a vědomím a láskou k vlastním dětem. Pokud se některé matky k těhotentství a mateřství staví jinak, dělají tak určitě také v nejlepší dobré víře a mohou se mnou nesouhlasit, stejně jako já mohu nesouhlasit s nimi.

Hlavně si teda myslím, že my to tu všechno hrozně hrotíme. Ať už "klasický" matky, který řeší, který plastový plínky, který plastový dudel a která postýlka s mřížema jsou nejlepší. Nebo který látkovky, který šátek, správná ergonomická pozice v šátku, správná pozice při kojení atd. atd. Všechno by mělo být asi s rozumem.

Jsem zároveň nesmírně vděčná, že mám zdroj informací v ženě, která není zblblá radama, knihama a poučkama od "vzdělaných" lidí, většinou chlapů bez vagíny, co radí a píšou knihy českým ženám. Milionkrát radši si zajdu pro radu k tibetské babičce, nebo k české sousedce s pěti doma narozenými a vychovanými dětmi, než se jednou podívat do knihy od bezdětného chlapa.

Na závěr prosím o shovívavost co se gramatiky týče. Nikdo nejsme dokonalý a tak i já určitě občas dělám chyby. To samé může platit i o životě či výchově :)

Tento blog je provázaný s FB stránkou Matka v Tibetu. Otázky, které byste se rády zeptaly tibetské babičky jsou vítány a budou zodpovězeny v co nejkratší době.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Yak Yak | E-mail | 9. května 2018 v 14:16 | Reagovat

Hezký!

Jen jsem nikde nenašel, kdo to píše, KDE v Tibetu žijete (a třeba by bylo zajímavé i se podělit o to, jak k tomu došlo :)

2 matkavtibetu matkavtibetu | 9. května 2018 v 15:16 | Reagovat

[1]: Díky, rodinu máme ve středním Tibetu, ale cestujeme po celém Tibetu. Ovšem netvrdím, že všude to měli tradičně naprosto totožné, zároveň dnešní situace je většinou příšerná (počínštěná a poevropštěná)

3 Yak Yak | E-mail | 10. května 2018 v 17:42 | Reagovat

Pochopil jsem z nějakého článku, že žijete střídavě i v Česku. Tak když se budete někdy chtít ukázat v místě známem mapám pod názvem LAŠOVKY (rozhraní středo- a jihočeského kraje), rád vás všechny 3 poznám osobně :)
   Zdá se, že si v lecčems sednem. Navíc se od října chystám studovat tibetanistiku (kdysi dávno jsem vystudoval sanskrt).

   Mívám dům otevřený hostům, většinou se moc nehrnu do těch s malými dětmi, ale to proto, že nechci řešit ten milion věcí ležících v domě a na zahradě, jež by úzkostlivé maminky mohly považovat za nebezpečné pro děti. Po přečtení článku o vašem muži a noži je mi jasné, že mezi takové (už) nepatříte :D
   Dům a info pro návštěvy:

www.bewelcome.org/members/Yak_Czechia

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama