Pro děti jsou HRAČKY

12. dubna 2017 v 22:22 |  Seznam článků
Dnes jsem po nějaké době vyrazila do velkoměsta. Do Prahy.
Se synem.
Syn je ve věku objevování světa. Toho našeho, "dospěláckého".

Ano, svět se očividně dělí na svět dospělých a svět dětí. Dva různé světy.
Dva různé světy?

Samozřejmě!

Syn všechno objevuje! Nikomu neubližuje, nic neničí, vše mu vysvětluji a chytám padající hrnky....

"Prosimvás, ať na to nešahá, to není hračka"
"Tohle není žádná hračka"
"To není na hraní"!!!

HRAČKY!
To jsou jediné věci, které na tomto DOSPĚLÁCKÉM světě mohou děti uchopit a objevovat!
Pro děti jsou POUZE hračky!

A kdy že je ta magická hranice, kdy se z dětí stávají dospělí a mají to úžasné právo sahat na dospělácké věci?
V 12? 15? 18? 26?

Ano, dětem občas něco upadne, případně děti upadnou s něčím a to něco se rozbije...pro dospěláka konec světa.
Materiálního. Protože VĚCI jsou posvátné, přestože jich čínské továrny chrlí miliony denně.

Ano, očividně sahání na železnou mísu je neuvěřitelně nebezpečné, ohrožuje všechny a všechno okolo a hlavně, NENÍ TO HRAČKA!

Co je hračka?

Hračka = plastová blbost z Číny?

Jak dlouhá je historie hraček?

Historie panenek a káč je nám všem známá, různí hadroví maňásci, dřevená kolečka, ano. Souhlasím se zjednodušením, se zmenšeninou pro radost. Ale kam jsme se to dostali?

Oddělme reálné věci ze světa DOSPĚLÝCH od plastových méněcenných pitomostí ze světa dětského!

(takový výlev po výletu do Prahy....)

Musím ještě doplnit, že toto se samozřejmě netýká jednoho města, jednoho podniku (restaurace pro dospěláky), ...i moje rodina neustále napomíná našeho syna, že (např.) pokličky, vařejky, noviny, ovladač, prádelní koš,...... nejsou na hraní, ať mu dám na hraní HRAČKY!!

Jde tedy o celkový postoj naší společnosti, kdy se snažíme oddělit děti a dospělé. Vytváříme umělý dětský svět, který má fungovat nezávisle na tom dospěláckém a až děti "vyrostou", budou mít možnost přístupu do toho "dospěláckého" světa.

Jenže, nebude potom pozdě? Učit se vařit ve 20? Poprvé štípat dříví v 25? Učit se stavět dům ve 30? (Kdoví jestli, dnes se dá jídlo i dřevo objednat a dům koupit postavený),....
Děláme si to sami.

A něco k Tibetu :)

V Tibetu nemívali hračky ještě před 15 lety.


Tibet v 21.století. Hromada plastových pitomostí z Číny a "nejvtipnější" na tom je, že většinu těchto věcí malí (ANI VELCÍ) Tibeťani vůbec neznají...

Klacky, provazy, dobytek. Hra bylo učení se, příprava na celý život. Dětství a dospělost se tolik nerozlišovala.
Děti od věku 4-5 let začaly pomáhat s drobnými pracemi, kolem patnácti už dívky uměly (a na vesnicích dodnes umí) zastat domácnost a kluk se dokáže postarat o chlapskou část živobytí.
Chodí se sbírat topivo, chodí s dobytkem na pastvu, chodí s dospěláky na kamení, na pole, do hor pro byliny...

(Mimojiné neexistuje magická smyšlená hranice 18 let pro pití alkoholu, kterou podle mých skromných zkušeností drtivá většina českých mladistvých považuje spíš za hec, než zákaz.)

Caparti s nudlí u nosu chytají a jezdí na oslech, ovcích, kozách, kravách a koních. Nebo najdou provaz či kus drátu, připraví smyčku a číhají na zajíce. Nebo si sami vyrobí luk nebo prak a střílí po ptácích.

Když nějakou tu drobotinu opravdu chytí nebo střelí, rozdělají oheň a kořist si upečou. Děti kolem 10 let mají kudlu, jednoduše proto, že ji k životu potřebují. Na řezání provazu, masa, osekávání klacku, na řezání,...

Ani my (před 100 lety), ani Tibeťani (před 15 lety) neměli a NEPOTŘEBOVALI plastové NÁHRAŽKY REALITY. Vyrůstalo se v reálném světě. Ve světě LIDÍ, ne ve světech dětí a dospělých...

_____________
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Radka Radka | 5. září 2017 v 11:01 | Reagovat

Dobrý den, tohle je opravdu pěkný blog a tento článek mne hodně zaujal, protože zrovna minulý týden jsme byli na dovolené v Českém ráji a tam prodával pán ve stánku takové ty různé cetky na krk, syn se toho sotva dotkunul a chlap na něj tak huknul, že se malý rozplakal a čtvrt hodiny jsem ho nemohla utišit! Podotýkkám, že nejsem žádná uskostlivá maminka,ale tohle mě nakrklo, vždyť s tím nic nedělal...A teď k hračkám z číny, bohužel dnes je zčíny téměˇř všechno, ale když už musím koupit něco platového tak kupuji na hračky-4kids výrobky od německé firmy smoby!

2 matkavtibetu matkavtibetu | 5. září 2017 v 20:32 | Reagovat

[1]: Dobrý den, díky za komentář. My si dáváme na věci, které kupujeme pozor. 99% věcí z poslední doby není z ČLR, jsou samozřejmě věci, které očividně jinde nevyrábí. Ale hračky pořád ano, daří se mi objevovat víc a víc hraček českých! Nejen dřevěné, ale dokonce i plastové a spoustu jiných, které už jsem ani nedoufala, že najdu. Nacházím i jiné věci, například dnes jsem koupila českou rychlovarnou konvici a český plastový lavor :) Svět ještě není ztracen :) Mějte se :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama