Kojení na požádání

14. září 2017 v 22:41 |  Seznam článků
I já to propaguji, i já to dělám, i já se k tomu vyjádřím.

Kojení na požádání, tedy nehledě na to, co matka dělá, prostě vytáhne prso a dítě si dá, co hrdlo ráčí.

Do jedné diskuze na FB jsem napsala:
"Do roku a 3/4 jsme to tak měli a všem jsem to propagovala, souhlasím s kojením na požádání a podporuji každou ženu až do úplného odstavení dítěte, tedy třeba ve 3, 4 letech!

Ale bohužel žijeme jindy a jinde, než ženy, které takto kojily své děti dříve, či stále toto praktikují v jiných kulturách.

Já mám největší problém s tím, že značnou část dne jsme se synem sami. Ne zavření doma, ale i když jdeme do města nebo do lesa, když cestujeme k prarodičům nebo kamarádům, když prší a jsme tedy doma (dnes), jsem většinu času s ním já sama, tedy "mlíčko".

Syn samozřejmě často využije příležitosti a když se mi nechce, nebo měl před chvílí, nebo za deset minut bude oběd, nebo... (doplňte si z vlastní zkušenosti), tak se vzteká, takže dám. A pak samozřejmě nejí oběd.

Toto je důvod, proč v roce a cca 10 měsících začínám opravdu někdy odmítat, především před obědem nebo půl hodiny po snídani.

Jiné kultury, i česká kotlina ještě před třemi generacemi, to měli jinak, podle mého lépe. Lidé žili v komunitách, žili spolu a otcové netrávili 10 a více hodin denně pryč od rodiny. A nejen otcové, babičky, dědečkové, strýcové a tety, bratranci, sestřenice a vlastní sourozenci.

Mám zkušenost z jiné kultury, kde dodnes kojí na požádání do úplného samoodstavení dítěte a syn tam rozhodně "chodí na mlíčko" mnohem méně. Obědvá a večeří totiž s velkou skupinou lidí, tráví více času s jinými příbuznými a kamarády, čas se tráví více venku, prací atd. Na mámu není ani pomyšlení a takto si myslím, že by to bylo správně.

Mléko se podle mého názoru ve dvou letech pije v noci a jednou dvakrát za den. Bohužel, když jsme v české současné společnosti odkázáni být část dne pouze spolu, trochu to svádí k tomu pořád se hrabat pod trikem."

Ale několik maminek mi hned odpovědělo, že mají více dětí, že jsou ve společnosti jiných lidí, že dítě jí hodně jídla a přesto dvouleté děti neustále nasávají...

Takže pravda bude někde mezi. Jako vždy a se vším!

Nedávno jsem četla knihu Sourozenecké konstelace, kterou od té doby všem doporučuju a cpu :) Samozřejmě jako se vším - přečíst a udělat si svůj názor. Tato kniha je zároveň výborná v tom, že netvrdí jednu pravdu ale nechává možnosti otevřené.
Například když třetí dítě neustále vyžaduje prso po druhých narozeninách, můj skromný názor je, že stále chce trochu víc maminky pro sebe, než půjčovat maminku starším sourozencům.

Když dvouleté dítě jí dostatek jídla a zároveň se kojí jako půl roční dítě,....tak já už tedy moc ochotně triko nevyhrnuju, ale věřím, že i taková miminka jsou.
I náš syn měl letos na návštěvě v Tibetu toto období! A výsledek? Lepší dietu bych nevymyslela ;) Z návštěvy u rodiny jsem se vrátila o 5kilo lehčí a prsama o několik čísel menších.
A přesto opakuji - syn v Tibetu byl od rána do večera venku s rodinou, běhal, pracoval, hrál si, jedl dostatečně!

Možná jim taky ve dvou letech ještě rostou zuby, nebo během dne potkaly špatnou situaci, nebo...milion nebo.
Nebo to tak prostě mají a když mají maminku, která jim ochotně dá, tak proč ne.

A ano, náš syn téměř ve dvou letech jí jídla dost, i když jsme spolu sami dva! A přesto půl hodiny po obědě přijde a vyhrnuje mi triko. Někdy zkouším domluvu, někdy dám, někdy odvedu pozornost jinam...Neznám správné řešení.

Mateřské mléko je to nejlepší pro dítě, i když mi moje babička opakuje, že "je to jen voda", tak jsem ráda i za tu kojeneckou vodu! Kolik lidí to kupuje v obchodě v plastové lahvi a náš syn to má přímo od zdroje :) To nejlepší, bio, domácí, tradiční.

Chtěla bych vědět, jak to doopravdy měli v českých zemích před 100 nebo 200 lety! Opravdu chci! Protože si myslím, že děti neměly prso kdykoli se jim zachtělo. Tradiční národy dodnes nosí totiž děti na zádech! I v Česku máme dnes nosítka pro děti na záda, ale bývají doporučována až od vyššího věku dítěte. Neznám národ, který by nosil dítě na břiše, jak poslední dobou dělají ženy ve "vyspělých" státech.

V knize Koncept kontinua se neustále zmiňují děti nošené na boku. Všimli jste si, jak my ženy, máme krásné boky? Do porodu menší, po porodu krásně vytvarované, aby naše děti mohly na boku "sedět". Příroda to krásně vymyslela! I dítě na boku se může kojit, ale pokud se zamyslím nad africkou nebo jihoamerickou ženou s dítětem na boku, tak mne napadá jen neustálé popocházení, ohýbání, a další práce, které matka vykonává. Nevím, jestli by se dítě udrželo přisáté? Kojení je nejspíš možné jen když matka sedí....?
No a v jiných kulturách, tedy tam, kde jsou děti na zádech? Matka pracuje, má volné ruce a volný "předek" (oproti našim nosítkám na břiše), a také musí pracovat, nemůže pořád někde vysedávat a kojit své dítě. Jako české ženy v minulých staletích. Děti měly prso jen když matka odpočívala nebo spala.

Ne, nemyslím si, že v historii ani v různých kulturách měly a mají děti vždy a všude kojení na požádání.

To až my, ženy ve "vyspělých" státech, kde máme mateřskou dovolenou, si můžeme dovolit sednout na gauč, zapnout telku, do ruky chytrý telefon do druhé ruky snad knihu (?) a vytáhnout na neomezenou dobu prso. Nemusíme už ani zatápět, jako mi pořád opakuje moje matka, nemusíme dokonce ani vařit, pokud nechceme. Nemusíme vůbec, ale vůbec nic. Jen sedět a kojit.

A přesto to spousta žen odmítá. Jaký paradox....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hrobárova Dcéra Hrobárova Dcéra | Web | 19. září 2017 v 11:18 | Reagovat

Hmm a to je presne to o čom hovoria odborníci, že spôsob života sa z rodiny mení na jednotlivca. Stávame sa viac odrezaní od ostatných a keďže to nikdy predtým tým v dejinách nebolo, môžeme len sledovať aké negatíva to so sebou prináša.
Myslím, že vy vidíte ten rozdiel ešte viac, keď sa vrátite z Tibetu do Čiech.
A myslím si tiež, že drobec pýta prso tak nejak z nudy alebo ako to nazvať. Keď ste len sami dvaja, tak je jasné, že aj keby ste sa pokrájala, tak nedokážete nahradiť hromadu príbuzných v Tibete...
Veľa šťastia

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama