Prosinec 2017

Romantické večeře bez dětí

19. prosince 2017 v 23:48 Seznam článků
  • Dnes mi známá řekla :"Naši mladý nám tu minule nechali na týden synka a jeli na dovolenou..." a "vy jste ještě od narození synka nebyli sami na večeři nebo v divadle?"

  • Jen položím otázku. V naší společnosti, kde si někteří myslí, že spokojené manželství neexistuje bez romantických večeří a dovolených ve dvou...se rozvádí 50% manželství.

  • V tradičních kulturách, kde se po narození dětí stávají tyto přirozenou součástí tlupy, nikdo neodkládá děti přibůzným, aby mohl mít večeři jen s partnerem, rozpadá se manželství minimum.

  • Můj muž řekl: "Manželství (/partnerství.....není nutné slovíčkařit na základě kusu papíru) se upevňuje společně zažitými a prožitými těžkými časy. Ne užíváním krátkých hezkých chvilek".

  • "Dneska (evropské) páry nepoznají chvilku nepohodlí, těžké časy a společnou náročnou práci. Proto se rozvádí. Ne proto, že spolu už rok nebyli na --romantické večeři--.

Tři magické roky

10. prosince 2017 v 0:19 Seznam článků
Do tří let!

Poslední dobou nad tím trochu přemýšlím.
Čím jsou třetí narozeniny tak magické?
Prosím o vlastní zkušenosti!

Od tří let není potřeba na drtivou většinu hraček bezpečnostní certifikáty. Proto na většině chrastítek a cumlátek najdete nápis "nevhodné pro děti do 3 let" a stejně to novorozenci koupíte páč tříleťák cumlátko nepotřebuje.

Ta magická formulka je jen krytí pro výrobce (Číňana), který to vyrobí z materiálu neznámého původu, nabarví barvou neznámého původu, odveze do Evropy, kde na to evropská firma nalepí evropskou cedulku a dodá do obchodu. "To je česká firma", slýchám dnes a denně. "Ok, ale mě zajímá kde se to vyrábí. Nezajímá mě, kde sedí ředitel firmy a sekretářka."

"Od tří let" vídám i drtivou většinu ručně vyráběných českých hraček. Vánoční trhy! Dřevěné hračky! Všude "od tří let". Vyřídit si certifikát umožňující cedulku "od 0 let" by dědulu, který v garáží vyřezává pár kousků měsíčně, zruinovalo.
Rozumný rodič ale ví, že 10 cm dřevěný vláček udělá radost i ročnímu nebo dvouletému prckovi.

Do tří let nesmí děti ořechy a houby! Protože ve dvou letech a 11 měsících by dozajista umřely, ale o měsíc dýl už v poho :)

Ořechy, že se udusí? Zaskočí jim! Nedaj to! No jasně, naše děti jsou přece dementi! A když jim dám ořech ve dvou a 3/4 letech, tak nebudou vědět co s tím. Ale když poprvé v životě uvidí ořech o pár týdnů později, budou prostě díky osvícení hned vědět co s tím a určitě se nikdy nezakuckají!
Já se dnes zakuckala při pití čaje a to mi bude brzy 30.... možná 3 a 30 souvisí....možná by lidi do 30 neměli pít čaj, jsou na to moc dementní...Náš syn může ořechy od momentu, kdy se pro to sám rozhodl....tuším chvíli po roce.

Houby? Špatně se tráví.
Takže po 36.měsíci, co máme střeva v pohybu, už to dají v poho? Houby se ale špatně tráví i dospělým....
Já už tomu nerozumím...

A spousta dalších věcí! Často absurdnosti.
Vím, že je vídám denně!
Jen se nad nima pousměju a jedu dál.

Na jaké další kousky jste kde narazili/narazily?

Zapadá do toho nějak školka?
Mateřská? Dříve 3 roky.
I dnes hodně učených knih tvrdí, že 3 roky jsou MAGICKÉ...jakýsi mezník.

Dítě se čím dál víc osamostatňuje od matky. Začíná hledat další vzory a učitele ve svém světě... Některé školky mají podmínky, že berou 3 leté, které už nepotřebují plenky.
Souvisí to všechno nějak?

Prostě se tu noc, kdy nám budou tři, odehraje něco magického.
Ráno budeme vědět, jak jíst ořechy, jak trávit houby, že nemáme ocucávat hračky určené dětem "od 3 let" bez certifikátu nezávadnosti a prostě budem samostatnější....

A pak přijde ta facka - období vzdoru!
Hej!
Já už umím jíst ořechy!
Já už umím pít z hrnku SÁM!
Já MŮŽU jíst houby a hrát si s tím autíčkem "od tří let"!

Je to taková parodie.

Do tří nesmíš, od tří musíš!

Naštěstí v Tibetu narozeniny neslaví. Teda, tradičně neslaví.

Ještě generace mého muže často ani neví, kdy narozky má. Můj muž je takový trochu extrém, neví totiž ani rok. Většina jeho vrstevníků neví jen měsíc nebo/a den. Rodné listy nemají a první úřední záznam o nich byl pořízen v momentě, kdy je rodiče šli přihlásit na základku. Ten den se na úřadě napsalo nějaké datum a to se s nimi potáhne až do smrti. Teda jen v úředních papírech. Narozky totiž nepotřebují slavit.

Jinak to má generace narozená 2000+. Některé děti se už narodily v nemocnici, ale i ty domácí, už sem tam narozky slaví.

Generace této dekády to má jasný jak facka. Oslavy v mekáči, narozeninové dorty z čínských pekáren (takový čínský dort to musí být mňamka! Dejte ho na měsíc ven na louku a po měsíci bude vypadat pořád stejně. Ať je zima, teplo, prší, sněží, chodí kolem krávy nebo mravenci, prostě nic!), hromady dárků v barevných balicích papírech a jako bonus papírová koruna s čínským nápisem "narozeninový král"!

Z extrému do extrému. Do takového nechutného čínsko-cosi extrému.

My doma slavíme drtivou většinu všech svátků obou kultur. V prosinci zapalujeme adventní věnec, mimojiné v prosinci proběhne i jeden tibetský svátek, kdy se v klášterech zapaluje 10 000 svící, my doma míváme desítky. Lunární Nový rok bývá v rozmezí leden-březen, většinou to vyjde na český Masopust. Po 40 dnech Velikonoce, čarodky, tibetské letní slavnosti, slavnosti sklizně, dožínky, Mikuláš,.... Pořád je co slavit! Narozky moc neřešíme, kytičku, pusu, hezký víkend. Syn je ještě malý a rád fouká svíčky ať jsou na stromku, poličce, oltáři nebo dortu.
Hlavně to zdravíčko!