Tři magické roky

10. prosince 2017 v 0:19 |  Seznam článků
Do tří let!

Poslední dobou nad tím trochu přemýšlím.
Čím jsou třetí narozeniny tak magické?
Prosím o vlastní zkušenosti!

Od tří let není potřeba na drtivou většinu hraček bezpečnostní certifikáty. Proto na většině chrastítek a cumlátek najdete nápis "nevhodné pro děti do 3 let" a stejně to novorozenci koupíte páč tříleťák cumlátko nepotřebuje.

Ta magická formulka je jen krytí pro výrobce (Číňana), který to vyrobí z materiálu neznámého původu, nabarví barvou neznámého původu, odveze do Evropy, kde na to evropská firma nalepí evropskou cedulku a dodá do obchodu. "To je česká firma", slýchám dnes a denně. "Ok, ale mě zajímá kde se to vyrábí. Nezajímá mě, kde sedí ředitel firmy a sekretářka."

"Od tří let" vídám i drtivou většinu ručně vyráběných českých hraček. Vánoční trhy! Dřevěné hračky! Všude "od tří let". Vyřídit si certifikát umožňující cedulku "od 0 let" by dědulu, který v garáží vyřezává pár kousků měsíčně, zruinovalo.
Rozumný rodič ale ví, že 10 cm dřevěný vláček udělá radost i ročnímu nebo dvouletému prckovi.

Do tří let nesmí děti ořechy a houby! Protože ve dvou letech a 11 měsících by dozajista umřely, ale o měsíc dýl už v poho :)

Ořechy, že se udusí? Zaskočí jim! Nedaj to! No jasně, naše děti jsou přece dementi! A když jim dám ořech ve dvou a 3/4 letech, tak nebudou vědět co s tím. Ale když poprvé v životě uvidí ořech o pár týdnů později, budou prostě díky osvícení hned vědět co s tím a určitě se nikdy nezakuckají!
Já se dnes zakuckala při pití čaje a to mi bude brzy 30.... možná 3 a 30 souvisí....možná by lidi do 30 neměli pít čaj, jsou na to moc dementní...Náš syn může ořechy od momentu, kdy se pro to sám rozhodl....tuším chvíli po roce.

Houby? Špatně se tráví.
Takže po 36.měsíci, co máme střeva v pohybu, už to dají v poho? Houby se ale špatně tráví i dospělým....
Já už tomu nerozumím...

A spousta dalších věcí! Často absurdnosti.
Vím, že je vídám denně!
Jen se nad nima pousměju a jedu dál.

Na jaké další kousky jste kde narazili/narazily?

Zapadá do toho nějak školka?
Mateřská? Dříve 3 roky.
I dnes hodně učených knih tvrdí, že 3 roky jsou MAGICKÉ...jakýsi mezník.

Dítě se čím dál víc osamostatňuje od matky. Začíná hledat další vzory a učitele ve svém světě... Některé školky mají podmínky, že berou 3 leté, které už nepotřebují plenky.
Souvisí to všechno nějak?

Prostě se tu noc, kdy nám budou tři, odehraje něco magického.
Ráno budeme vědět, jak jíst ořechy, jak trávit houby, že nemáme ocucávat hračky určené dětem "od 3 let" bez certifikátu nezávadnosti a prostě budem samostatnější....

A pak přijde ta facka - období vzdoru!
Hej!
Já už umím jíst ořechy!
Já už umím pít z hrnku SÁM!
Já MŮŽU jíst houby a hrát si s tím autíčkem "od tří let"!

Je to taková parodie.

Do tří nesmíš, od tří musíš!

Naštěstí v Tibetu narozeniny neslaví. Teda, tradičně neslaví.

Ještě generace mého muže často ani neví, kdy narozky má. Můj muž je takový trochu extrém, neví totiž ani rok. Většina jeho vrstevníků neví jen měsíc nebo/a den. Rodné listy nemají a první úřední záznam o nich byl pořízen v momentě, kdy je rodiče šli přihlásit na základku. Ten den se na úřadě napsalo nějaké datum a to se s nimi potáhne až do smrti. Teda jen v úředních papírech. Narozky totiž nepotřebují slavit.

Jinak to má generace narozená 2000+. Některé děti se už narodily v nemocnici, ale i ty domácí, už sem tam narozky slaví.

Generace této dekády to má jasný jak facka. Oslavy v mekáči, narozeninové dorty z čínských pekáren (takový čínský dort to musí být mňamka! Dejte ho na měsíc ven na louku a po měsíci bude vypadat pořád stejně. Ať je zima, teplo, prší, sněží, chodí kolem krávy nebo mravenci, prostě nic!), hromady dárků v barevných balicích papírech a jako bonus papírová koruna s čínským nápisem "narozeninový král"!

Z extrému do extrému. Do takového nechutného čínsko-cosi extrému.

My doma slavíme drtivou většinu všech svátků obou kultur. V prosinci zapalujeme adventní věnec, mimojiné v prosinci proběhne i jeden tibetský svátek, kdy se v klášterech zapaluje 10 000 svící, my doma míváme desítky. Lunární Nový rok bývá v rozmezí leden-březen, většinou to vyjde na český Masopust. Po 40 dnech Velikonoce, čarodky, tibetské letní slavnosti, slavnosti sklizně, dožínky, Mikuláš,.... Pořád je co slavit! Narozky moc neřešíme, kytičku, pusu, hezký víkend. Syn je ještě malý a rád fouká svíčky ať jsou na stromku, poličce, oltáři nebo dortu.
Hlavně to zdravíčko!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alue Alue | 11. prosince 2017 v 10:32 | Reagovat

Nerozumím, jak někdo může neznat datum svého narození, nebo asi nějak blbě čtu článek a špatně jsem ho pochopila.... Ale narození zaznamená nemocnice, je od toho papír, ten některý z rodičů musí podepsat a pak se dokonce myslím jde s tím papírem na matriku, tam se dítě zapíše a dostane rodný list.
A jestli ho někdo nemá, tak o rodný list se dá požádat i na dálku a matrika ho pošle, člověk jenom musí vědět která matrika se musí kontaktovat.
Já jsem 1992 a vím i přesný čas, jelikož jsem byla šťoura a nebála jsem se zavčas zeptat. Překvapuje mě, že se někdo svých rodičů nezeptá na vlastní porod, že ho to nezajímá.
A ještě mám úplně opačnou zkušenost, že starší generace si strašně potrpí na všelijaké datumy a svátky, zatímco právě mladí na to víc pečou a svévolně kde co neslaví, chronicky zapomínají různá data.

2 Rien Toute Rien Toute | Web | 11. prosince 2017 v 11:18 | Reagovat

[1]: Na tom, že nezná své datum narození není nic divného vzhledem k tomu,že manžel, pokud jsem to z článku správně pochopila, pochází z Tibetu kde se děti v jeho generaci často nerodili v porodnici, ale doma a tam se opravdu často nikdo o nějakou matriku nestaral. Je to něco podobného jako před asi 200 lety u nás, kdy opravdu málo kdo věděl, kdy se dotyčný narodil, zaznamenávalo se až datum křtu.

3 Cinereo Cinereo | E-mail | Web | 11. prosince 2017 v 12:23 | Reagovat

Tak mně narozeniny nepřijdou moc jako otázka vlastního narcismu (nebo tak to z toho textu alespoň trochu vyznívá), ale spíš jako podnět pro ostatní prokázat nějaký zájem o daného slavícího člověka. A teda je fakt, že nepamatovat si vlastní narozeniny je trochu na hraně, jen co je pravda.
A pokud jde o tři magické roky, to je asi na jednu stranu normální, že se lidé snaží najít nějakou pomyslnou hranici a všeobecně se to generalizuje na třetí narozeniny, protože je to prostě nasnadě. :)

4 zivot-na-prasky zivot-na-prasky | 11. prosince 2017 v 12:29 | Reagovat

Vaše blogy mě zajímají a baví.

5 Kerria Kerria | Web | 11. prosince 2017 v 12:30 | Reagovat

Tři roky jsou ještě brnkačka. Jako rodič můžeš rozhodnout sama, zda je dítě na něco dost nebo málo zralé.

Já tento problém řešila při zápisu dcery na ZŠ. Chtěla jsem ji dát tzv. "předčasně", protože už v době zápisu plnyně četla, sčítala přes desítku a začínala objevovat zákonitosti násobení. A to vše bez nějakého našeho úsilí - jen jsme pravdivě odpovídali na zvídavé otázky.
Nikdy nepochopím, že dítě narozené 31.8. je na školu dost zralé, ale dítě narozené 1.9. si musí rok počkat.

Teoreticky to sice zařídit lze, ale praxe poněkud pokulhává, protože ani spádová škola takové dítě se všemi kladnými posudky a potvrzeními nemá povinnost přijmout.

6 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 11. prosince 2017 v 12:58 | Reagovat

Já jen k těm 3 letům a ocucávání. Děti cucají i po 3. roce, všechno se musí ochutnat, ať je to z čeho chce. Ještě takový poznatek jak můj rodičovský, tak nyní babičkovský. Jakmile dítě dostane bratříčka,ať holčička nebo kluk, začne se v něčem vracet do miminkovských dob. Chce být opečováváno jako to mladší dítě. No a to mladší ač má 1,5 chce všechno co má 3,5 leté. U nás se narozeniny slaví- jak je kdy čas, hlavně, aby se trochu sešla rodina. Jinak bychom se asi moc nepotkávali, jen když se něco "potřebuje". ;-)

7 matkavtibetu matkavtibetu | 11. prosince 2017 v 13:11 | Reagovat

Děkuji všem za komentáře i za čtení.
V případě nejasností se podívejte na název blogu nebo na jiné články, určitě pochopíte mé názory.

Ano, hodně lidí na celém světě nezná své přesné datum narození! A drtivá většina lidí na celém světě, včetně mě, si nepamatuje vlastní narození.

V případě mého muže jde o to, že pro Tibeťany nejsou důležitá čísla. Tím nechci říkat, že je to dobře, sama s tím třeba souhlasím, ale někdo čísla ke svému životu potřebuje. Každý jsme jiný! A je to dobře! V Tibetu matka doma porodí dítě, většinou si pamatuje co je to za den. Posléze jde do kláštera, kde jí řeknou jméno dítěte a jeho hrubý horoskop. Potom už je na rodičích, co s těmi čísly a daty udělají dál. Většinou nic. Jdou domů a dál se normálně starají o rodinu, dobytek a hospodářství.
U nás dítě jakmile vyklouzne z matky, už se smaží na pekáči s čísly, už ho natahují na skřipec, aby každý do smrti věděl, jak moc v matce vyrostl. Někdo to prostě potřebuje vědět.

[3]: --- u nás se to prostě generalizuje na třetí, protože prostě to tak je ---- a proč to tak je? Dítě se mění každým dnem a každé jinak a každé jinak úžasně a každé jindy. Co se stane, když sní ve dvou letech a 354 dnech ořech tak odlišného, než když si dá ořech ve 3 letech a dvou hodinách?

[6]: Samozřejmě vím, že i 3 leté děti ocucávají všechno, v článku je to právě ten sarkasmus! Ta ironie! Výrobci "zmoudření" dítěte ohraničili 3 lety, a na tom se vybudovalo všechno možné "bezpečnými hračkami" počínaje...

8 Avilan Avilan | Web | 11. prosince 2017 v 15:39 | Reagovat

V batolivém období dochází k intenzivnímu psychomotorickému vývoji, dítě se do konce tohoto období naučí spoustu věcí, socializuje se. Tudíž je logické, že určité hračky jsou vhodné až pro děti určitého věku - určitého psychomotorického vývoje, stejně je to s jídlem. A nejde tam spíš vyloženě o to číslo, to je taková "průměrná" uměle nastavená hranice, ale jde vyloženě o stav fyzického a psychomotorického vývoje dítěte.
Faktem je, že je to úsměvné, že podle legislativy pak jeden den to dítě nemůže nic a pak přes noc najednou může :D Proto je lepší se řídit vývojem vlastního dítěte a kašlat na nějakou umělou hranici :D Článek se samozřejmě četl hezky a pobavil :)

9 sportovnii sportovnii | Web | 11. prosince 2017 v 16:13 | Reagovat

Dřevěné hračky jsou nebezpečné,že je budou ty děti druhým otloukat o hlavu

10 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 11. prosince 2017 v 17:25 | Reagovat

[9]: :-D  :-D

11 veruce veruce | Web | 11. prosince 2017 v 17:35 | Reagovat

Článek vypadá, že je psán s velkým nadhledem, věřím, že tomu tak skutečně je 8-)

Jinak, co se té magické formulky "nevhodné pro děti do 3 let" týče, tak to je jednoduše pro to, že se počítá s tím, že děti starší 3 let už nestrkají všechno do pusy, což je důležité nejen u barev pochybného původu, ale třeba u věcí s malými součástkami. Je to celkem na místě, malé děti si s oblibou strčí do pusy všechno, co se tam vejde :D

A jinak ten věk 3 let (ne přesně narozeniny) je opravdu celkem zlomový v různých ohledech, zejména v psychomotorickém vývoji. Vývojový skok může nastat v 2,5 letech, stejně jako v 3,5 letech, ale stále to je okolo těch 3 let :-)

Jinak praxe v Tibetu je celkem zajímavá, ráda jsem se dočetla něco nového.

12 Niana Niana | E-mail | Web | 11. prosince 2017 v 19:55 | Reagovat

Myslím, že se to vážně bere jen přibližně :D ale 3 roky... nojo, magie :o
Jinak aspoň máte co slavit :)
Hodně štěstí!

13 padesatka padesatka | E-mail | Web | 11. prosince 2017 v 21:24 | Reagovat

Zajímavý článek, jsem ráda, že byl na titulce... :-)
Jsem pyšná, že jsem pochopila, že muž je z Tibetu... :-D

14 LusyW LusyW | E-mail | Web | 11. prosince 2017 v 22:16 | Reagovat

Co se týče Tibetu je pro mě zajímavé, zbytek mi nepřijde ironický, ale jízlivý...moc nechápu smysl článku...

15 Čerf Čerf | E-mail | Web | 12. prosince 2017 v 0:28 | Reagovat

Musel to být kdysi dávno doslova fascinující přerod. Škoda, že si ho nepamatuji :-).

16 Michal Michal | Web | 12. prosince 2017 v 15:20 | Reagovat

Jednou jsem četl takovou věc, kde bylo napsáno, že v Česku není vhodné pro děti od 3 let a na Slovensku od 12 let. Je to jen nástroj, jak se uhájit při případných právních sporech...

17 Michal Michal | Web | 12. prosince 2017 v 15:21 | Reagovat

[16]: Bylo to na hračce pro děti.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama