Stromy v zimě nerostou

8. června 2018 v 15:00
Tibetani vi, a my to vedeli jeste donedavna, ze priroda v zime odpociva.

I lidi se tomu prizpusobili. V zime se, v Cesku i Tibetu take diky pocasi, nepracovalo treba na poli. Vic se odpocivalo a delaly se fyzicky nenarocne domaci prace.

Nejlepe je doba odpocivani videt na stromech, ktere diky zimnimu "zpomaleni" tvori na kmeny letokruhy. Kdyby strom rostl nepretrzite stejnou rychlosti, nebudou letokruhy.

Co ovsem my ve "vyspělé" Evropě naprosto vypustili je dulezity fakt, ze i lidi (=deti) rostou jinak rychle v zime a jinak rychle v lete.

Nasi lekari se drzi zuby nehty tabulek a nehledi na nic. Nejen na rocni obdobi, ale pry vetsinou ani na váhy a míry, které by děti mohly dědit po rodičích.

V Tibetu každé malé dítě ví, že (především) miminka přes zimu prostě NEROSTOU tolik, jako pak v létě. Možná do šířky ano, ale do výšky určitě nikam nespěchají.

Přijde mi to velmi praktické, neshánět dvoje či troje zimní oblečení během tří měsíců :) V létě se trika dají točit, ale shánět kombinézy co měsíc by mě fakt nebavilo.

Můj muž mi tuto informaci, že děti přes zimu rostou méně, řekl pár týdnů či měsíců po narození našeho prvorozeného.

Proč mi to neřekli moji rodiče?
Proč mi to neřekl pediatr?
Proč mi to neřekl nikdo jiný?

Protože máme na všechno superskvělé neomylné tabulky, které ví, že měsíční mimino má být přesně o tolik cm delší, než když vylezlo na svět?

Zohlednil někdy váš pediatr fakt, že se vaše dítě narodilo třeba na podzim a proto prvního půl roku moc do délky neroste?

Všimli jste si toho vy?
Nebo jste to věděli?

Náš syn náhodně přišel v zimě k měřící stěně, že se chce změřit (stěna popsaná tužkou, čárky a datumy). Od prosince do května rozdíl 1 cm. Minulý týden přišel náhodou znova a hele, během května další 1 cm. Všechno kvete a roste! :)

Může to být náhoda, ale schválně, zkuste si tento základní přírodní fakt zvědomnit a sem tam nenápadně děti přeměřit ;)

Jinak tento text je pouze ohledně výšky lidí, ohledně váhy lidí jsem psala už třeba zde http://matkavtibetu.blog.cz/1709/deti-se-nevazi, protože každý přeci ví, že se děti neváží! Váží se brambory!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama